0 312 442 17 00
Güzeltepe Mah. A. Mithat Efendi Cad.
No 39 Çankaya ANKARA
Online Okul
Kayıtlarımız Başlamıştır
Norman
TV

Kurallarımız ve Uygulamalarımız

ÖĞRENCİ KILIK KIYAFET KURALLARI

 1. Siyah pantolon
 2. Okul arması olan uzun veya kısa kollu polo yaka t-shirt, kapüşonlu sweatshirt
 3. Beden eğitimi derslerinde okul eşofman altı ve sıfır yaka t-shirt
 4. Siyah pantolon yerine tayt ya da yırtık kot giyilmesi ve okul kıyafeti dışında farklı kazak ya da sweatshirt giyilmesi yasaktır.

Uygun kıyafetle okula gelmeyen öğrencilerin velilerine bilgi verilerek gerekli yaptırım uygulanacaktır. Norman Anadolu Lisesi öğrencileri için kıyafet kurallarının yanı sıra erkek öğrencilerimizin sakal tıraşı olması, kız öğrencilerimizin de makyaj yapmaması ve makyaj malzemesini okula getirmemeleri esastır. Yapılan aramalarda makyaj malzemesi bulunması halinde söz konusu materyallere okul idaresi tarafından el konur ve dönem sonuna kadar teslim edilmez.

BAYRAK TÖRENİ

Okulumuzda her pazartesi sabahı ders başlangıcı ve her cuma ders çıkışında ayrıca resmî bayramlarda tüm öğrenci, öğretmen ve idarecilerimizle “bayrak töreni” yapılmaktadır. Öğrencilerimizin tören usullerine uygun davranmaları ve törenlere ciddiyetle katılmaları temel esaslarımızdandır. DERS

SAATLERİ-İZİNLER-DEVAM DEVAMSIZLIK

Okulumuzda ders başlama saati 08:35’dir. Sınıf seviyelerinde değişmekle birlikte okulumuzun kapanış saati 19:00’dur. Çıkış saati erken olan öğrencilerimizden isteyenler velisine haber vermek kaydıyla saat 19.00’a kadar okulda kalarak ders çalışabilirler. Öğrencilerimizin öğle arasında dışarıya çıkmaları kesinlikle yasaktır. Öğrencilerimiz sabah ilk ders saatine geç gelmesi durumunda genel kurul kararımıza göre ilk 5 dakikaya kadar geç kağıdı almadan derse girebilir. 5 dakikadan sonra geç kağıdı alarak derse girebilir. Ortaöğretim Kurumlar Yönetmeliği’ne göre (35/1) öğrencinin beş defa geç kağıdı alması durumunda yarım gün devamsız sayılır. Ortaöğretim Kurumlar Yönetmeliği’ne göre öğrencilerimizin toplam 30 gün devamsızlık hakkı bulunmaktadır. Özürsüz devamsızlığı 10 günü geçen öğrenci sınıf tekrarına düşer. 2018 yönetmelik değişikliğine göre 5 gün özürsüz devamsızlığı olan öğrenci takdir ya da teşekkür gibi belgeleri alamaz. Okulumuzda öğrenci izinleri veli bilgisi olmadan verilemez. Öğrencimizin rahatsızlanması durumunda okul idaresi tarafından veli aranarak izin verilirken önceden bilinen ve izin gerektiren durumlarda (doktor randevusu, şehir dışı seyahat v.b.) mutlaka velimizin okul idaresine bir dilekçe göndermesi ve okulu araması koşuluyla öğrencimizin çıkışına izin verilir. Sağlık sorunları dışında öğrencilerimizin:” Velimi arayarak dışarı çıkmak istiyorum.” türü talepleri reddedilir. Öğrencimizin kurs, antrenman gibi düzenli okul dışı faaliyetlerinde de okuldan ayrılabilmesi için gün ve saat bildirilerek okul idaresine dilekçe yazılmalıdır. Bu durumların dışında, eğitim öğretimi aksayacağı gerekçesiyle öğrencilerimizin izin talepleri geri çevrilmektedir.

SINIF VE OKUL DÜZENİ

Sınıflarımız 18-22 kişilik olup her öğrencimizin kendisine ait bir dolabı bulunmaktadır. dolaplarda kilit sistemi olmamakla birlikte değerli eşyalarını bulundurmamaları gerekmektedir. Öğrencilerimiz dolaplarının temizlik ve düzeninden sorumludur.

Öğrencilerimizin okulda sigara içmesi, tütün ürünleri, çakmak ve benzeri yakıcı maddeler bulundurması kesinlikle yasaktır.

Ayrıca okul içerisinde telefon taşımaları yasaktır. İlk ders saatinde derse giren öğretmene telefonlarını teslim ederler ve son ders çıkış saatine kadar alamazlar.

Acil iletişim gereken durumlarda velimiz okulu arayarak bilgi verebilir.

Telefonunu ilk ders saatinde öğretmenine teslim etmeyen öğrencimizin telefonu yakalanırsa:

İlk yakalanmada 1 gün süreyle okul kasasında saklanır.

İkinci defa yakalandığında 1 hafta süreyle sim kartı veliye teslim edilmek suretiyle telefonları okul kasasında saklanır

Öğrencilerimizin belirli zamanlarda üstleri ve dolaplarında aramalar yapılır Okula getirilmesi yasak olan makyaj malzemesi, deodorant, parfüm ve kullanılması uygun olmayan ilaçlara el konularak veliye bilgi verilir.

Öğrencilerimizin sınıf içerisinde öğretmenlerimize daima saygılı olması, konuşma ve hitabetine dikkat etmesi, öğretmen ve arkadaşlarına fiziksel temastan kaçınması, ders dışı konularla ders anlatımını engellememesi, özel konularını saygı çerçevesinde ders dışı saatlerde öğretmeniyle özel olarak görüşmesi beklenir.

Okulumuzda ders zili çaldığında öğrencilerimizin nöbetçi öğretmenin uyarısına gerek kalmaksızın sınıflarına yönelmesi, öğretmen zili çalmadan tüm öğrencilerimizin koridorları boşaltarak sınıflarında olması gerekmektedir.

Öğrencilerimizin yiyecek ve içecekle sınıfa girmeleri ve derste sakız çiğnemeleri yasaktır

Öğrencilerimizin pencere pervazına oturmaları ve camdan sarkmaları güvenlik açısından kesinlikle tehlikeli ve yasaktır. Okulumuzun çevresine rahatsızlık verecek şekide gürültülü ve aşırı davranışlardan kaçınılmalıdır.

Öğrencilerimiz sınıflarını, sıralarını ve dolaplarını temiz tutmalıdır. Sınıf içinde ya da koridorlarda yanlışlıkla yiyecek ve içeceklerinin dökülmesi durumunda kat görevlisine haber vererek temizlenmesini sağlanmalıdır.

Okul malına kasti zarar verildiği durumlarda tamir ya da satın alma ücreti öğrenci velisine bildirilerek tahsil edilir.

Öğrencilerimiz akıllı tahtaları öğretmen nezaretinde kullanırlar, teneffüs saatleri ya da aralarda öğrencilerimizin akıllı tahta kullanması yasaktır.

Öğrencilerimizin öğretmenler odasına izin almadan girmemesi uygundur.

ÖĞRENCİLERİMİZİN KULLANIMINA AÇIK ALANLAR

SPOR VE DANS SALONU

Öğrencilerimiz teneffüs saatleri, ders araları ve beden eğitimi derslerinde spor salonunu kurallara uygun bir şekilde kullanabilirler.

Spor ve dans salonunda uyulması gereken kurallar:

 1. Spor ve Dans salonuna sadece temiz spor ayakkabısı ve malzemesi ile girilmelidir.
 2. Dans ve spor salonuna yiyecek ve içecekle girilmemeli temiz ve düzenli kullanılmalıdır.
 3. Spor salonunda bulunan alet, araç ve gereçler özenli kullanılmalıdır.
 4. Voleybol filesine ve basketbol potasına asılmak, toplara ayakla vurmak ve her türlü araç gereci amacı dışında kullanmak yasaktır.
 5. Kıyafet değişimleri için soyunma odaları kullanılmalıdır.
 6. Çalışma esnasında terleneceği için yedek t-shirt bulundurulmalıdır.
 7. Beden eğitimi salonuna gelirken tüm öğrencilerin eşyalarını spor çantası ile getirmesi esastır.

GÖRSEL SANATLAR ATÖLYESİ

Görsel sanatlar atölyemiz, öğretmen kontrolünde olmak koşuluyla öğrencilerimizin kullanımına açıktır.

Görsel sanatlar atölyesini kullanan öğrencilerimizin aşağıdaki kurallara uyması gereklidir;

 1. Atölye dersine zamanında girilmelidir.
 2. Malzemeler özenli ve dikkatli kullanılmalıdır.
 3. Malzeme ihtiyacı olduğunda kullanılan malzeme tekrar yerine koyulmalıdır.
 4. Başka gruplara ait çalışmalara dokunulmamalıdır.
 5. Atölye dolapları yalnızca öğretmenin kullanımındadır.

FKB LABORATUVARI

Fizik-kimya-biyoloji laboratuvarlarında daima bir tehlike kaynağı bulunabilir. Korunma ve güvenlik kuralları tehlikeyi azaltmak amacıyla oluşturulmuştur. Fakat bu kuralların izlenmesi ve uygulanması güvenliği garanti etmez. Ancak, temel kurallara kesinlikle uyulmalıdır. Laboratuvarda çalışırken unutulmamalıdır ki yapılacak bir hata kendileri kadar diğer insanlara da zarar verebilir. Laboratuvar sorumlularının tek başına kazaları önleme yetenekleri sınırlıdır. Bu nedenle, laboratuvara girilen andan başlayarak yapılan her türlü işlemde aşağıdaki kurallara uymak ve sorumlulukları üstlenmek zorunludur

Laboratuvar Kullanım Esasları;

Laboratuvarlara, özel koruma gözlüğü ve laboratuvar önlüğü olmadan girilmemeli ve bu malzemeler sürekli olarak kullanılmalıdır. Tehlikeli deneyler için de ayrıca maske kullanılmalıdır.

 1. Laboratuvara giren öğrenciler makyajsız, saçlar toplanmış, kimyasal madde kalıntısı biriktirme ihtimaline karşı tırnaklar kesilmiş olmalı ve kimyasal çözücü buharların etkisinden dolayı lens takılmamalıdır
 2. Laboratuvarda yüzük, künye, kolye, bilezik gibi takılar kimyasalların deri ile temas süresini artıracağından, çalışmaya başlamadan önce çıkarılmalıdır.
 3. Ellerde açık yara, kesik, çatlak vs. varsa çalışmaya başlamadan önce mutlaka bandajla kapatılmalı ve yapılacak işe uygun eldiven giyilmelidir.
 4. Laboratuvardan çıkınca eller mutlaka yıkanmalıdır.
 5. Laboratuvarlarda hiçbir şekilde yiyecek, içecek bulundurulmamalı tüketilmemeli ve asla sakız çiğnenmemelidir.

KONFERANS SALONU

Okulumuzda düzenli olarak konferans salonunda öğrencilerimize yönelik seminerler düzenlenmektedir. Seminer konuları; rehberlik, kişisel gelişim, meslek tanıtımı, sağlık, sanat, spor gibi sosyal ve kişisel farkındalıklarını artırabilecekleri pek çok farklı konuyu içermektedir. Yapılan seminerlerimiz öğrencilerimiz için zorunludur ve öğrencilerimizin seminer saatlerinde sağlık sorunları dışındaki nedenlerle okuldan çıkışlarına izin verilmemektedir. Konferans salonunda öğrencilerimizin oturuş ve konuşmalarına dikkat etmeleri, gelen konuklara soracakları sorularda saygılı ve nezaketli olmaları ayrıca yiyecek ve içecekle salona girmemeleri temel esaslarımızdır.

KANTİN VE YEMEKHANE-TERAS

Kantin ve yemekhane okulumuzun ortak kullanım alanları arasında yer almaktadır. Kantin öğrencilerimize teneffüs saatlerinde açık olmakla birlikte, ders saatlerinde kantine çıkılması yasaktır. Yemekhane öğle aralarında öğrencilerimizin kullanımına açıktır. Yemekhanede yemekler sıra ile alınır. Öğrencilerimizin sıraya girmesi esastır. Teras yemekhane ve kantin olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Yemek arası ve teneffüslerde teraslar kullanılabilir. Karlı-buzlu havalarda terasa çıkmak güvenlik açısından yasaklanmaktadır.

KÜTÜPHANE

Okulumuzda, öğrencilerimizin etkin bir biçimde yararlanabilecekleri hem okuma kitaplarının hem de yardımcı kaynakların bulunduğu bir kütüphane bulunmaktadır. Okul kütüphanemiz teneffüslerde öğrencilerin kullanımına açıktır. Ders saatlerinde öğrencinin kütüphane kullanımı ancak ders öğretmeni eşliğinde yapılır. Kütüphane okuma ve araştırma amaçlı kullanılmalıdır. Kütüphaneye yiyecek ve içecek getirilmemelidir. Kütüphaneden Alınan kitabın kapağı, sayfaları çizilmemeli ve yırtılmamalıdır. Aldığı kitabı kaybeden öğrenci, yenisini alarak kütüphaneye iade eder. Başkası adına kitap alamaz ve kitap veremez. Ödünç alınan kitaplar bir ay içinde iade edilmelidir.

BEKLEME SALONU

Giriş katta bulunan bekleme salonu velilerimize ve misafirlerimize ayrılmış olup öğrencilerimizin kullanımına açık değildir.

KAMERA SİSTEMİ
Okulumuzun bahçe, katlar ve ortak alanların tamamı 7 gün 24 saat boyunca kamera sistemi ile izlenmekte ve kayıt altına alınmaktadır.

DİSİPLİN

Okulumuzda Ortaöğretim Disiplin Yönetmeliği’nde bulunan disiplin cezasını gerektiren davranışlar yönetmeliğe uygun olarak cezalandırılmaktadır. Güncel olan Ortaöğretim Kurumlar Yönetmeliği’ne Millî Eğitim Bakanlığının web sitesinden ulaşılabilir.

BİLİŞİM DERSLİĞİ

 1. Bilişim sınıfı, bilişim teknolojileri öğretmeninin izni doğrultusunda kullanılabilir.
 2. Hiçbir şekilde yiyecek ve içecek ile girilmemelidir.
 3. Yalnızca ders ve araştırma ödevleri için kullanılmalıdır.
 4. Bilgisayarlar kullanılırken dikkatli ve özenli olunmalıdır.