0 312 442 17 00
Güzeltepe Mah. A. Mithat Efendi Cad.
No 39 Çankaya ANKARA
Online Okul
Kayıtlarımız Başlamıştır
Norman
TV

Hayat Başarısı Nedir

Gerçek hayat başarısı insanların yeteneklerine uygun, istedikleri meslekleri icra edebilecekleri bir hayat yaşayabilmesidir. Mustafa Kemal Atatürk’te meslek seçimleri hakkında 1930 yılında yazdıkları bugünün kariyer dünyasına hala ışık tutmaktadır.
Metnin yer aldığı kitap, Atatürk’ün ”Medeni Bilgiler-Uygarlık Bilgileri” Kitabındandır.

1- Çalışmak zorlamayla olacak bir şey değildir. Yeteneklerinize uygun ve gücünüzle orantılı bir meslek bulmalı ve seçmelisiniz.
2- Gençlerin en önemli meselesi meslek seçimi olmalıdır. Herkes yeteneğine göre bir meslek ve mevkide görev yapmalıdır. Gençlerin mesleklerin dıştan görünen faydalarına kapılıp mesleği seçerlerse, mesailerini boşa harcamış olurlar. Bunun sonucunda da başarısız olurlar, kariyerlerinde yükselemezler ve kendilerini başarısız görüp mutsuz olurlar. Ayrıca, yeteneklerine uygun bir meslek seçmedikleri için başkasının doldurabileceği bir mevkii de işgal ederek o kişinin de hakkını gasp etmiş olurlar.
3- Tüm mesleklerin ortak erdemleri vardır. Bunlar: Üstlerine özen göstermek, doğru olmak, saygılı olmak, astlara güler yüzlü davranmak, çalışkan olmak, hedef sahibi olmak ve ağzı sıkı (sır tutabilen) olmak. Bu faziletleri taşımayan kişi iş yerindeki arkadaşlarıyla geçinemez ve işinde başarılı olamaz.
4- Herkes mesleğinden mutluluk duymalıdır. Mesleği ne olursa olsun bir fayda sağlayacak ve bir görev sahibi olacaktır. İnsan vazifesini, cesaretli, atak, sadık ve namuslu şekilde yapınca elinden geleni ve görevini yapmış olur.
5-Görevinizi diğer kişileri kıskanmadan yapmalısınız. Kariyer yolunda yalnız değilsiniz. Sizinle aynı hedefe sahip başkaları da olacak. Bu hayat karşılaşmasında diğer rakipleriniz yetenekleri ile sizi geçebilirler. Bir başarı elinizden kaçabilir; bundan dolayı rakiplerinize kızmayınız. Eğer elinizden geleni yaptıysanız kendinize de kızmayınız. Asıl önemli olan kariyer yolunda verdiğiniz çaba ve emektir. İnsanın elinde olan ve kendisini mutlu edecek olan şey çabadır.
6- Bazen insanlar tembellikten baba mesleklerini, bilinen meslekleri seçebilir veya ailelerinin meslek isteklerine boyun eğebilirler. Oysa, kuşaktan kuşağa dışarıdaki hayatının bütün şart ve kuralları değişebilir. Değişen bu yeni şartlara uymayan, eski geleneklerde ısrar eden, tek başına kalmaya, zayıflamaya ve harap olmaya ve yok olmaya mahkûmdur.
7- Her şeyde olduğu gibi kariyerinde de insan kendi gücüne uygun olanı aramalıdır. İnsan atak ve girişken olmalı, gerektiğinde tehlike ve riski göze almalıdır. İnsan her yeni girişimde/yaptığı her yenilikte özel bir mutluluk duyar ve kendi kuvvetinin ve gücünün değerini anlar. O zaman insan kendi kendini takdir edip daha iyi motive olur ve başkalarınca da takdir edilir. Tek kaldığında ve takdir edilmediğinde ise kendi güçsüzlüğünün acısını hisseder.